Wybór funduszu emerytalnego

Każdego roku setki tysięcy Polaków staje przed decyzją jaki wybrać fundusz emerytalny. OFE powstało w wyniku reformy emerytalnej w naszym kraju z 1999 roku. Aktualnie mamy do wyboru ponad dziesięć funduszy emerytalnych w pewnym stopniu tylko różniących się od siebie osiąganymi zyskami. Najlepsze fundusze emerytalne z tak zwanego II filara, czyli OFE i tak nie zagwarantują nam dostatniej emerytury. Dlatego też różne banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i domy maklerskie prześcigają się w ofertach umów oszczędnościowych mających zapewnić nam wysoką emeryturę.

            Powstaje zatem pytanie na jaki fundusz emerytalny, czy może ściślej na jaki program emerytalny warto się zdecydować? Podstawą jest dokładne zapoznanie się z umową, którą podpisujemy. Zeszłoroczne afery związane z parabankami pokazały nam, że czytanie umów jest niezwykle ważnym czynnikiem przed wyborem dla siebie najlepszej polisy. Przede wszystkim powinniśmy decydować się na wybór dużej i znanej firmy, lub towarzystwa ubezpieczeniowego istniejącego od dłuższego czasu na rynku. Jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych działających na świecie od wieku. Są to firmy z dużym doświadczenie, w których rękach warto lokować swoje oszczędności, gdyż można mieć pewność, iż są one w bezpiecznych „sejfie”.

            Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze funduszu inwestycyjnego, czy też programu emerytalnego jest skuteczność funduszu na tle innych funduszy. Dobrze będzie skorzystać w tej materii z pomocy wyszukiwarki internetowej. Znalazłszy hasło fundusz emerytalny ranking, szybko znajdziemy porównanie najlepiej radzących sobie funduszy w ciągu najnowszej historii, spośród których możemy zdecydować się na wybór dla siebie najkorzystniejszego. Dobrze będzie też wykorzystać narzędzie – kalkulator emerytury, które pozwoli nam na obliczenie kapitału, który powinniśmy zgromadzić do czasu przejścia w stan emerytalny. Kalkulator emerytury będzie mógł pokazać nam jaka będzie najniższa emerytura prognozowana za kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Będą to oczywiście obliczenia szacowane, na czymś jednak trzeba oprzeć swoje plany oszczędnościowe.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz