Metody zdobywania informacji w szkole

Uczniowie mają różne preferencje związane z uczeniem się. Dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Nauczyciele powinni wspomagać każdego ucznia w nauce zgodnie z jego preferencjami, jednak najprostszą metodą przekazu informacji i najczęściej stosowaną jest nauczanie poprzez pokazanie, a więc metoda najbardziej sprzyjająca wzrokowcom.

Na korytarzach szkolnych często wiszą gabloty ogłoszeniowe, w których są zamieszczane informacje o specjalnych osiągnięciach szkoły bądź poszczególnych uczniów, informacje na temat zastępstw, konkursów, itp. W gablotach tych często można także znaleźć dodatkowe informacje z życia. Jednym z przykładów informacji, jaka może znaleźć się w takiej gablocie jest rozpiska godzin sprzyjających uczeniu się. Uczniowie, przechodząc obok takiej gabloty ogłoszeniowej, chcąc nie chcąc zerkają na nią i mogą wyciągnąć wnioski z informacji tam zawartych. Jeśli ujrzą tam informację, że np. o godzinie 15:00 ciężej będzie im się uczyć, mogą zarezerwować ten czas na zabawę i sprawy przyjemne, zamiast na siłę siedzieć przy lekcjach, które sprawiałyby im o tej godzinie więcej trudu, niż o innej, tej bardziej sprzyjającej.

Innym wyposażeniem szkoły używanym do przekazu informacji są ekrany projekcyjne, które są coraz częściej stosowane na lekcjach przez nauczycieli. Dzięki takim ekranom nauczyciel może szybciej przekazać tę samą informację, którą musiałby rozpisać bądź rozrysować na tablicy. Poza tym ekrany projekcyjne mogą być wykorzystane do ukazywania prezentacji, które są wcześniej przygotowywane przez nauczycieli i które mogą zawierać wiele dodatkowych, przykuwających uwagę uczniów elementów. Pozornie prosty „przylot” tekstu na slajdzie będzie o wiele bardziej atrakcyjny niż zwykłe litery pisane przez nauczyciela na tablicy. Poza tym, na takim slajdzie mogą pojawiać się także śmieszne i lubiane przez dzieci postacie, które zmotywują je do nauki. Co więcej, poprzez ekrany projektowe nauczyciel może ukazać uczniom rzeczy i materiały z Internetu, czyli materiały autentyczne, które wspomagają naukę.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz