Edukacja a jej dokumentacja

Szkoła jest bardzo specyficznym miejscem, w którym liczy się nie tylko to, czego zdołamy nauczyć młodzież, ale też to, co zostanie zapisane. Często niestety zdarza się, że papierki, które należy wypełniać zajmują nauczycielowi zdecydowanie za dużo czasu, który przecież mógłby poświęcić na kontakt z dziećmi.

Dokumentacja a nauczyciel

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że nauczyciel musi wypełniać rozliczne deklaracje, pisma i dzienniki. Oczywistym jest, że dziennik lekcyjny jest wypełniany na bieżąco (chociaż nie zawsze w czasie trwania lekcji jest taka możliwość). Oprócz tego wychowawca musi posiadać wszystkie najważniejsze informacje na temat ucznia ze swojej klasy.

Różne szczeble edukacji ten sam wymóg

 

Wydawać by się mogło, że na różnych szczeblach edukacji wymogi co do tego jak powinien wyglądać dziennik nauczyciela są całkowicie różne. Niestety w wielu przypadkach tak nie jest. Oczywiście nauczyciele szkolni w klasach 4-6 i wyższych mają obowiązek wpisywać oceny, a przykładowo w wychowaniu przedszkolnym tego nie ma. Niemniej nauczyciele wychowania przedszkolnego również są rozliczani z tego, w jaki sposób jest prowadzony dziennik zajęć. Często nawet okazuje się, że są oni na bieżąco kontrolowani przez swojego dyrektora. I zasadniczo nie ma się czemu dziwić, ponieważ dyrektor pośrednio odpowiada za to, w jakim stanie są dzienniki.

Żeby nie pogubić się w tym, jakie wymagania odnośnie dokumentacji stawiane są dla poszczególnych etapów edukacji uczniów w wieku szkolnym, wydawnictwa takie jak Wydawnictwo Edulex dbają o to, aby każdy dziennik lekcyjny, który trafia do placówki oświatowej, był zgodny z aktualnymi wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej. O tym, jak różnorodne mogą to być wymagania świadczy mnogość rodzajów dzienników dostępnych dla nauczycieli szkolnych, co można zobaczyć chociażby tutaj.

Różnice

Tak naprawdę różnicą podstawą, jeżeli chodzi o dzienniki na różnych szczeblach edukacyjnych, jest to, że w szkole podstawowej każdy przedmiot ma swoją rubrykę. W wychowaniu przedszkolnym wpisuje się raczej same tematy oraz wszystko to, co działo się ważnego w życiu danej grupy przedszkolnej. Człowiek przy tym powinien zdawać sobie sprawę z tego, że obecność jest sprawdzana na wszystkich szczeblach. Stanowi ona bowiem bardzo ważny dowód na to, że dziecko realizowało obowiązek szkolny bądź przedszkolny.

Reasumując, należy stwierdzić, że dziennik jest najważniejszym dokumentem, dzięki któremu dokładnie wiadomo, co działo się danego dnia oraz kto był obecny.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz