Pizza podawana dzieciom – czy to dobry pomysł?

Dzieci uwielbiają pizzę – z tym faktem trudno polemizować. Jednak wielu rodziców obawia się serwować tą potrawę swoim pociechom. Dlaczego? Otóż ten tradycyjny włoski placek często uważany jest za typowy fast food – niezdrowy, kaloryczny, pełen tłuszczu, ulepszaczy i sztucznych dodatków. A tymczasem wcale nie musi tak być. Oczywiście pizza nie powinna stać się głównym posiłkiem kilkulatka bądź nastolatka, ale serwowana okazjonalnie na pewno nie zaszkodzi.

Czy dzieci powinny jeść pizzę?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy dzieci powinny jeść pizzę? W pierwszej kolejności należy obalić podstawowy mit – tradycyjna włoska potrawa nie jest fast foodem, który w głównej mierze składa się z mięsa, tłuszczu i kalorycznych sosów. Pizza to przede wszystkim proste ciasto oraz dowolne dodatki. I właśnie te ostatnie w dużej mierze decydują o wartościach odżywczych potrawy. Jeżeli rodzić zadba o to, aby ten popularny placek składał się w głównej mierze z chudego mięsa (na przykład kurczaka), dużej ilości warzyw (będących źródłem witamin i cennych minerałów), sosu pomidorowego (z niezastąpionym likopenem) oraz aromatycznych ziół, to na pewno poda dziecku całkiem zdrowy posiłek. Tak skomponowany placek to bardzo zdrowa pizza. Chorzów to miasto dbające o najmłodszych – i dlatego proponuje dzieciom pizze skomponowane na miarę ich potrzeb kulinarnych.

Pizza serwowana dzieciom – propozycje

Pizza skomponowana specjalnie dla dziecka nie powinna zawierać zbyt dużo dodatków (zwłaszcza mięsnych czy serowych). W tym przypadku lepiej postawić na prostotę i minimalizm – tak będzie zdecydowanie najzdrowiej. Dlatego też najlepsze pizze dla dzieci to:

  • margherita – to najprostsza i najbardziej popularna pizza, która składa się z zaledwie trzech składników: sera mozzarella, bazylii i pomidorów; w tej wersji włoskiej potrawy nie ma czego nie lubić, a najmłodsi smakosze cenią ją przede wszystkim za prostotę
  • pizza z kurczakiem i warzywami – tak skomponowana pizza jest nieco pożywniejsza i pozwala „przemycić” wartościowe białko oraz pełne witamin warzywa

Jedną z ciekawszych propozycji zaserwowania pizzy najmłodszemu członkowi rodziny jest pozwolenie mu na samodzielne skomponowanie potrawy. Jednocześnie warto zadbać o to, aby proponowane dodatki były nie tylko smaczne, ale także odżywcze.

Pizza to potrawa, która z powodzeniem może być podawana dzieciom. W tym przypadku zasady są bardzo proste – należy czynić to okazjonalnie, a wybierane dodatki powinny być zdrowe i pożywne.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/chorzow

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz