Przegląd organizacyjny firmy sposobem na maksymalizację zysków

O zyskach z działalności decyduje wiele czynników. Często jest to po prostu rynek, który ma swoje fanaberie i bywa nieprzewidywalny, ale jak przekonują przykłady firm, które odnoszą prawdziwe sukcesy, istnieje kilka takich czynników, których wpływ na kondycję firmy jest niebagatelny, a które można praktycznie dowolnie modelować, bo są w stu procentach zależne od właścicieli.

Takim elementem jest struktura organizacyjna, która w równym stopniu może sprzyjać rozwojowi firmy, jak i skutecznie go blokować, utrudniając sprawne funkcjonowanie.

Struktura organizacyjna na lata?

Takie rozwiązanie nigdy się nie sprawdza. Struktura organizacyjna jest co prawda wypadkową wcześniej podjętych decyzji – zapewne słusznych w ówczesnych warunkach rynkowych  – jednak rynek zmienia się zbyt dynamicznie, by firmy mogły pozwolić sobie na tkwienie w skostniałych ramach organizacyjnych sprzed lat.

Przegląd organizacyjny – wstęp do usprawnień

Ponieważ w biznesie najważniejsza jest szybkość i sprawność działania, należy zadbać o to, by każdy element, który ma na nie jakikolwiek wpływ, stale optymalizować pod kątem zmieniających się warunków. W ramach przeglądu organizacyjnego można stwierdzić, między innymi, czy:

– działy aktualnie wyodrębnione w strukturze działają sprawnie i dobrze współpracują ze sobą,

– podział odpowiedzialności pomiędzy komórkami organizacyjnymi nie utrudnia im działania i nie prowadzi do nieporozumień,

– czy zadowalająca jest efektywność wykorzystania zasobów pozostających w gestii poszczególnych komórek organizacyjnych.

Przegląd organizacyjny pozwala unaocznić popełniane błędy i zmaksymalizować stopień wykorzystania posiadanych środków. Nie zawsze wskazuje on na potrzebę gruntownej reorganizacji, ale nawet najmniejsze przegrupowania (szczególnie w istotnych obszarach) mogą prowadzić do zwiększenia efektywności działania i poprawy rentowności przedsiębiorstw.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz