Rekrutacja i elastyczne formy zatrudnienia

Bardzo niedocenianą, ale też często nadużywaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest możliwość zatrudnienia w ramach elastycznych metod zatrudnienia, które są w różnych krajach nieco inaczej skonstruowane. Największe zastosowanie ma to w branżach typowo turystycznych, zwłaszcza w pełni sezonu wakacyjnego, kiedy to hotele potrzebują o wiele większej liczby pracowników, nie wspominając już o restauracjach czy innych lokalach gastronomicznych.

Bardzo często uczniowie i studenci podejmują taką pracę poza granicami naszego kraju dzięki czemu mają dodatkowe możliwości nauki języka obcego, ale także bezcennego zdobycia wymaganego doświadczenia.

Chętni do pracy

Zwykle nie ma problemów ze znalezieniem w owych branżach chętnych do pracy, chociaż w sezonie wakacyjnym zwykle widoczne jest pewnego rodzaju ożywienie na rynku pracy, obserwowane przeważnie od początku wiosny. Nie jest to jednak jedyna branża w której doskonale sprawdzają się elastyczne formy zatrudnienia. Praca sezonowa wykonywana jest także w takich branżach jak rybołówstwo. Niekiedy rybacy, wypływają w połów tylko na kilka do kilkunastu dni w roku co dotyczy specjalistów zajmujących się na przykład połowem krewetek czy innych ryb, które łowić można tylko w ściśle określonych terminach. Poza sezonem rybacy pracować mogą w zupełnie innych branżach, tak więc istnieje także i tutaj potrzeba zastosowania wygodnych i elastycznych form zatrudnienia. Istnieją także branże w których headhunterzy mają szczególne pole do popisu.

Projektowanie reklam

O ile zwykła produkcja nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności i pracować w taki sposób może praktycznie każdy to już w przypadku gdy chodzi o projektowanie reklam lub też gdy firmy energetyczne poszukują wybitnego fachowca, to proces rekrutacji może być wyjątkowo mocno skomplikowany. Znalezienie odpowiedniego pracownika na dane stanowisko może wymagać także doskonałej znajomości danej branży. Pracownicy nie rzadko pozyskiwani są z innych firm, jeśli można zaproponować im lepsze warunki pracy czy też zmotywować w inny sposób, co w przypadku tych najbardziej poszukiwanych specjalistów nie jest takie proste, samo podniesienie pensji może nie wystarczyć.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz