Czy każdy ma prawo do posiłku w pracy?

Czy każdy ma prawo do posiłku w pracy?Mimo, że obecnie sytuacja pracowników stale ulega bardzo znacznej poprawie to nadal zdarzają się firmy w których panuje tak zwany wyzysk, który polega między innymi na tym, że pracownicy nie mają zapewnionego posiłku bądź nawet nie mają przerwy na to aby spożyć przyniesione przez siebie jedzenie.

Takie sytuacje należy jednak od razu zgłaszać ponieważ jest to niezgodne z prawem i pracodawca, który nie przestrzega przepisów zostanie bardzo surowo ukarany. Pracownicy natomiast otrzymają stosowne prawa.

Posiłek

Posiłki profilaktyczne to te, które powinny zostać zapewnione pracownikom przez samego pracodawcę. To w gestii pracodawcy jest dostarczenie swoim pracownikom jedzenia. Na tego typu posiłki mogą liczyć jednak jedynie pracownicy fizyczni, którzy pracują na dworze. Zarówno zimą jak i latem pracodawca ma obowiązek zapewnić im zbilansowany posiłek, który dostarczy wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Powinien on również udostępnić miejsce oraz czas pozwalający na spokojne spożycie posiłku. Wielu pracodawców o tym zapisie w kodeksie pracy jednak nie wie i tym samym nie zapewniają oni swoim pracownikom tego typu rzeczy. Zapewniają oni jednak taką rzecz jak możliwość samodzielnego zamówienia jedzenia przez nich .Jest to bardzo rozsądne działanie ponieważ dzięki temu pracownicy będą mogli zamówić danie, które jest dla nich najbardziej odpowiednie i które najbardziej lubią. Dzięki temu będą mogli być maksymalnie zadowoleni z tego co będą mieć do jedzenia.

Podsumowanie

Jak więc łatwo zauważyć obecnie kodeks pracy jest naprawdę rozbudowany i dba o pracowników praktycznie pod każdym względem. Dlatego też jeżeli czujesz się wykorzystywany w pracy to jak najbardziej warto postawić właśnie na to aby zapoznać się z kodeksem ponieważ może się okazać, że faktycznie łamane jest prawo. Prawo do posiłków jest jednym z podstawowych jakie powinien zapewnić pracodawca. Dzięki temu, że pracownicy zjedzą posiłek wzrośnie również ich efektywność oraz samo zadowolenie z wykonywanej pracy.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz