Posiłki w pracy

Posiłki w pracyObecnie pracownicy mają w pracy mnóstwo różnego rodzaju przywilejów, które muszą zostać im zapewnione przez pracodawcę. Warto więc jako pracownik być świadomym tego jakie prawa nam przysługują a w przypadku gdy jesteś pracodawcą to należy wiedzieć co należy swoim pracownikom zagwarantować aby Ci mogli być w pełni zadowoleni z pracy.

Każdemu pracownikowi przysługuje oczywiście przerwa podczas której to będzie mógł odpocząć i na przykład spożyć posiłek. Bardzo często jednak zdarza się, że posiłek pracownik musi sam przynieść ze sobą. To natomiast nie jest bardzo korzystne dla niego ponieważ generuje to dodatkowe koszta. Nie każdy wie, że tak naprawdę to pracodawca powinien zapewnić posiłek. Powinien udostępnić zarówno miejsce, czas jak i podać odpowiedni posiłek, który będzie w odpowiedni sposób skonstruowany. W taki sposób aby dostarczyć wszystkich potrzebnych wartości odżywczych i aby każdy pracownik po spożyciu go nadal mógł pracować z pełną efektywnością. Warto postawić na takie działanie ponieważ pracownik po odpowiedniej przerwie będzie nadal w pełni efektywny a tym samym wypracuje znacznie większy zysk dla firmy. Dlatego też każdy pracodawca powinien pamiętać o udostępnieniu posiłku.

Co w zamian?

Nie każdy pracodawca ma jednak czas i ochotę na to aby samodzielnie konstruować cały jadłospis i dostarczać posiłki. W takiej sytuacji może zdecydować się jedynie umożliwienie pracownikom samodzielnego zamówienia jedzenia. Jest to najbardziej popularny sposób ponieważ odciąża pracodawcę z dodatkowych obowiązków a dodatkowo pracownicy sami mogą wybrać sobie jedzenie, które najbardziej im odpowiada. Dlatego też bardzo duża liczba pracodawców decyduje się właśnie na ten sposób dostarczania posiłków swoim pracownikom.

Podsumowanie

Wyżej wymienione sposoby zapewnienia posiłku noszą nazwę posiłki profilaktyczne. Są one w wielu źródłach bardzo dokładnie opisane i każdy pracodawca powinien się z nimi zapoznać aby w przypadku jakiejkolwiek kontroli nie mieć problemu z tym, że pracownicy tak naprawdę nie mają możliwości na spożycie posiłku. Takie sytuacje jednak na szczęście zdarzają się bardzo rzadko co jest oczywiście ogromnym plusem i postępem wobec tego co miało miejsce jeszcze jakiś czas temu.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz