Jakie materiały pomocnicze używane są w kwiaciarniach?

Sztuka układania kwiatów jest znana człowiekowi od zamierzchłych czasów. W kulturach bardzo odległych od naszej ludzi, którzy umieli układać kwiaty w przeróżne kompozycje otaczał powszechny szacunek. Dzisiaj florystom towarzyszy raczej podziw i uznanie dla ich pracy.

Wykonywanie kompozycji kwiatowych to podstawowe zadanie florystów. W takiej pracy nieodzowne jest poczucie estetyczne i duża wiedza na temat roślin. Ale praca florystów oparta jest także na materiałach nieroślinnych i szeregu akcesoriów. Z jakimi zetkniemy się w pracowniach florystycznych?

Gąbka florystyczna

Wykorzystywana jest przy tworzeniu kompozycji w koszach lub wazonach. Umożliwia ułożenie dowolnych kompozycji w bardzo różnych naczyniach. Dostępna jest w wersji do kwiatów żywych i suszonych bądź sztucznych. Pierwsza jest koloru zielonego. Wymaga przez użyciem namoczenia w wodzie. W ten sposób przedłuża świeżość kwiatów i dodatków roślinnych użytych do stworzenia kompozycji. Gąbka do kompozycji z suszonych lub sztucznych kwiatów ma kolor szary. Obie gąbki bardzo łatwo można ciąć, jeśli potrzebne jest dopasowanie jej rozmiarów do wielkości naczynia. Standardowe gąbki mają kształt prostokąta. Ale w hurtowniach z zaopatrzeniem dla florystów spotkać można także gąbkę w kształcie serca, krzyża lub kuli.

Drut florystyczny

Równie często, jak gąbka wykorzystywany materiał pomocniczy w kwiaciarniach. Najczęściej floryści wzmacniają nim delikatne łodygi niektórych kwiatów. Tak wzmocnione łodygi dają się łatwiej wyginać. Najchętniej wykorzystywany jest niewidoczny na łodygach drut zielony.

Narzędzia do cięcia

Jakie materiały pomocnicze używane są w kwiaciarniach?Dzięki tym narzędziom praca jest o wiele łatwiejsza. Najczęściej stosowane są:
– zwykłe nożyczki krawieckie;
– nożyce kwiaciarskie;
– sekatory;
– cążki;
– noże
Narzędzia te służą do cięcia nie tylko roślin, ale także materiałów dekoracyjnych takich jak wstążki i flizelina oraz do cięcia drutu i gąbki florystycznej. Podstawą każdej kompozycji są rośliny. Jednak bez narzędzi i materiałów o charakterze pomocniczym jej stworzenie będzie o wiele trudniejsze.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz