Jak nagrodzić pracownika

Chyba każdy lubi, kiedy efekty jego pracy zostają odpowiednio docenione. Sporo osób osiągając bardzo dobre wyniki w swoim miejscu pracy chciałoby otrzymać stosowną nagrodę w zamian za wykonaną pracę. Warto wiedzieć, że pracodawca nie musi przewidywać dodatkowych nagród za wyniki osiągnięte w pracy, bowiem comiesięczna pensja jest odpowiednim wynagrodzeniem.

Mimo to coraz liczniejsza grupa pracodawców wprowadza do swoich firm nagrody dla pracowników.

Sposoby nagradzania pracowników

Wielu pracodawców broni się przed nagradzaniem swoich podwładnych obawiając się, że poniesione koszty okażą się zbyt duże. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nagroda wcale nie musi wiązać się z nakładami finansowymi. Wiele osób wykonujących pracę biurową za nagrodę uznaje możliwość pracy z domu, osoby pracujące w innych branżach z pewnością docenią fakt, iż czas ich pracy stanie się bardziej elastyczny. Nie nagrodą, lecz duża dawką motywacji może okazać się także publiczna pochwała sukcesu konkretnej osoby. Jak widać można nagrodzić zaangażowanie oraz sukcesy pracownika bez konieczności wydawania pieniędzy.  W niektórych sytuacjach warto zdecydować się na pewne wydatki, okres przedświąteczny jest idealnym momentem na nagrodzenie pracy zatrudnionych poprzez podarowanie im bonów na zakupy. W przypadku osiągnięcia dużego sukcesu (na przykład podpisanie kontraktu z dużym klientem) warto zdecydować się na indywidualne wyróżnienie pracownika, dobrym pomysłem może być na przykład dofinansowanie wypoczynku pracownika (więcej o tej formie nagradzania znajdziesz na stronie Edenred.pl).

Czy premia to nagroda?

Jak nagrodzić pracownikaSporo osób myli ze sobą te dwa pojęcia. Premia jest formą dodatku do wynagrodzenia, który może zostać przyznany na przykład w przypadku wyrobienia wysokiej normy narzuconej przez pracodawcę. Nagroda natomiast jest dodatkowym wynagrodzeniem, które szefostwo może (choć nie musi) przyznawać według dowolnie wyznaczonych kryteriów. Niekiedy nagrodę można otrzymać za osiągnięcie spektakularnego sukcesu, skuteczne zarządzanie swoim zespołem, czy na przykład szybkie i bezproblemowe rozwiązanie reklamacji.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz