Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny?

Z zabiegów wykonywanych w prywatnych gabinetach stomatologicznych korzysta coraz więcej osób. Taka prywatna praktyka stomatologiczna to świetny pomysł na własny biznes dla osób, które posiadają wykształcenie stomatologiczne.

Jaka oferta?

Leczenie zębów to tylko część oferty gabinetu stomatologicznego. Lekarz dentysta, który chce mieć dużą grupę pacjentów może zaproponować także zabiegi z zakresu:
– ortodoncji;
– protetyki stomatologicznej;
– chirurgii szczękowej;
– endodoncji.

Jakie wymagania należy spełnić?

Dentysta, który chce przyjmować pacjentów w prywatnym gabinecie stomatologicznym musi przede wszystkim mieć prawo do wykonywania zawodu. Jeżeli w gabinecie będą wykonywane zabiegi z zakresu ortodoncji czy chirurgii szczękowej, powinien także posiadać specjalizację z danej dziedziny stomatologi. Należy pamiętać także o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Taki wpis należy uzyskać jeszcze zanim do gabinetu zaczną zgłaszać się pierwsi pacjenci.

Dodatkowe formalności

Dentysta, który zdecyduje się na prowadzenie prywatnego gabinetu powinien podjąć także decyzję, w jakiej formie zamierza prowadzić swój gabinet. Zdecydowanie najczęściej wybieraną formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która wiąże się z minimalną ilością formalności. Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy. W formularzu niezbędne jest wpisanie kodu PKD. Dla działalności lekarskiej o charakterze dentystycznym kod ten to 86.23.Z. Właściciel gabinetu stomatologicznego zobowiązany jest także do podpisania umowy z przedsiębiorstwem zajmującym się odbiorem i utylizacją odpadów medycznych. Prawo nakłada także obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Polisę OC należy wykupić przed przyjęciem pierwszych pacjentów.

Dobrym pomysłem na własną działalność dla osób z wykształceniem medycznym jest prywatny gabinet stomatologiczny. Mimo dużej konkurencji na rynku może on być źródłem sporych dochodów.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz