Materiały pomocnicze niezbędne w każdej kwiaciarni

Materiały pomocnicze niezbędne w każdej kwiaciarniOtwierając kwiaciarnię musimy poznać nie tylko techniki stosowane do układania różnorodnych kompozycji, ale także zaopatrzyć ją w niezbędne materiały pomocnicze. Jakie z tych materiałów są niezbędne nawet w nowo otwartej kwiaciarni?

Druty

W każdej kwiaciarni używa się przynajmniej dwóch rodzajów drutu: technicznego i ozdobne. Często korzysta się również z haftek rzymskich. Haftki można wykonać samodzielnie. Drut stosuje się do wzmacniania łodyg kwiatów, ich przedłużania, tworzenia szkieletu kompozycji, do dekoracji.

Gąbka florystyczna

Ułatwia wykonywanie przede wszystkim kompozycji w koszach i naczyniach, ale nie tylko. Dostępna jest w dwóch rodzajach: mokra i sucha. Ta pierwsza przeznaczona jest do układania kompozycji z kwiatów żywych, ma zielony kolor i wymaga namoczenia w wodzie przed użyciem. Obie gąbki można przyciąć dopasowując je do wielkości naczynia. Gąbkę florystyczną można zakupić w postaci tradycyjnego prostokąta, ale także w formie:

– table deco;
– floretu lub garnetu;
– autocorso;
– mikrofonu florystycznego;
– cylindra;
– kuli, stożka, serca, krzyża.

Kenzan

Używany przede wszystkim w tych kwiaciarniach, w których klienci zamawiają ikebanę. Tradycyjny kenzan to druciana kolczatka układana na dnie naczynia, w którym będzie układana ikebana. Dzisiaj do układania ikebany stosuje się także specjalne dwuczęściowe naczynia ceramiczne. Ich dolna część służy do napełniania wodą, w górnej układane są kwiaty.

Narzędzia

Najbardziej podstawowe to:
– szczypce płaskie;
– kombinerki;
– nożyczki;
– cążki do drutu;
– nóż florystyczny;
– sekator.

Materiały dekoracyjne

Używane są do ostatecznego wykończenia kompozycji. Do tej grupy produktów należą:
– wstążki (satynowe, papierowe gładkie i marszczone, atłasowe);
– rafia;
– dekoracyjne sznurki;
– płaski i okrągły ratan;
– papier dekoracyjny;
– celofan;
– materiałowe lub papierowe kryzy.
Coraz częściej wśród materiałów dekoracyjnych znaleźć można różnej wielkości koraliki i piórka. Chętnie wykorzystywany jest także brokat. Do niezbędnego wyposażenia kwiaciarni należy także pistolet do klejenia na gorąco.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz