O zielonych dodatkach florystycznych

O zielonych dodatkach florystycznychUkładanie wiązanek – podstawowej kompozycji z ciętych kwiatów – wymaga zastosowania zielonych dodatków florystycznych, czyli tak zwanej zieleni. Kilkadziesiąt lat temu w polskich kwiaciarniach do dyspozycji był praktycznie jednie asparagus. Dzisiaj lista zieleni ciętej jest bardzo długa. Oto te, które są wykorzystywane najczęściej.

Kordylina krzewiasta

Chętnie wykorzystywana przez florystów ze względu na bardzo ciekawe wybarwienie liści. Jest rośliną, która w stanie naturalnym występuje na wyspach Polinezji, Melanezji, na terenie północno-wschodniej Australii, w Papui Nowej Gwinei oraz na terenie Azji południowo-wschodniej. Ma długie (mogą mieć nawet 60 centymetrów długości) i szerokie liście w kolorze zielonym z odcieniem koloru czerwonego. Obecnie udało się wyhodować nowe odmiany z czerwonobrązowymi lub ciemnozielonymi liśćmi. Szczególnie cenione przez florystów są liście z kremowymi lub różowymi paskami.

Funkia

Roślina ta jest doskonale znana ogrodnikom amatorom. Jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach ze względu na przepiękne i bardzo oryginalnie wybarwione liście. Doceniają ją również floryści. W zależności bowiem od odmiany liście funkii mogą różnić się nie tylko wybarwieniem, ale także kształtem liści. Szkoda tylko, że liści funkii do kwiatowych kompozycji nie można używać przez cały rok. Polscy hodowcy dostarczają liście funkii jedynie od wiosny aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Ojczyzną funkii jest Japonia i Chiny. W Polsce znana jest także pod nazwą hosta.

Aspidistra wyniosła

Roślina ta jest bardziej znana pod nazwą „żelazny liść”. W naturalnym środowisku występuje w terenach Azji wschodniej. Jednym z krajów, w których jest uprawiana jest Japonia. Jej liście są bardzo cenne dla bukieciarzy. Są długie (mogą mieć nawet pół metra długości), skórzaste o kształcie przypominającym lancę. Mają intensywnie zielony kolor, pasują więc do wiązanek układanych prawie ze wszystkich dostępnych w kwiaciarniach kwiatów. Można do nich stosować nabłyszczacze – podkreślą urodę liści.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz