Suplementacja vit.D3

Witaminy to substancje, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobory mogą być przyczyną poważnych chorób..

Na szczęście można je przyjmować w postaci suplementów, które mogą zawierać pojedynczą witaminę lub cały ich zestaw.

Witamina D3

Jest to witamina odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości a jej niedobór powoduje krzywicę u dzieci i osteomalację u dorosłych. Oba zaburzenia prowadzą do deformacji kości i można im zapobiec a także leczyć, stosując odpowiednie preparaty. Witamina D3 powstaje w warunkach fizjologicznych w skórze, pod wpływem promieni UV. Dostarczana jest też z pokarmem. Gdy jednak jest to za mało, powinno się włączyć syntetyczną witaminę D3.

Vigantoletten 500

Są to tabletki zawierające cholekalcyferol czyli vit.D3. Można je kupić bez recepty i stosować zapobiegawczo w dawce 1 tabletka na dobę dla dzieci i dorosłych. Kobiety w ciąży i karmiące mogą ten lek stosować tylko za zgodą lekarza, gdyż można go przedawkować co spowoduje wiele zaburzeń rozwojowych u dziecka. Vigantoletten 500 przyjmuje się w celach zapobiegawczych oraz leczniczych, w przypadku krzywicy, osteomalacji i osteoporozy.

Przeciwwskazania do stosowania Vigantolettn 500

Osoby ze stwierdzoną hiperkalcemią i hiperkalcynurią czyli podwyższonym stężeniem wapnia we krwi i wydalanym moczu nie powinny stosować preparatów zawierających cholekalcyferol.

To samo dotyczy pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i rzekomą niedoczynnością przytarczyc. Także osoby, które są uczulone na którykolwiek ze składników tabletek, nie powinny ich stosować.

Vigantoletten 500 a inne leki

Należy pamiętać, że istnieją leki, które mogą wchodzić w interakcję z Vigantoletten 500. Są to glikozydy nasercowe oraz leki moczopędne.

Leki zawierające fenytoinę lub barbiturany czyli przeciwpadaczkowe, uspokajające i nasenne, mogą zmniejszać skuteczność preparatu.

Cholekalcyferol zwiększa stężenie glinu we krwi, więc należy zachować szczególną ostrożność przy leczeniu nadkwaśności.

Poza tym stosowanie analogów vit.D3 łącznie z Vigantoletten 500, będzie mogło prowadzić do przedawkowania. Przyjmując jakiekolwiek leki łącznie z Vigantoletten 500, należy poinformować lekarza.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz