Witamina słońca, D jak dobre samopoczucie

Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D w organizmie jest trudne. W naszej szerokości geograficznej nawet okres letni nie gwarantuje prawidłowego nasłonecznienia wystarczającego dla prawidłowej produkcji tej witaminy.

Także nasza dieta jest relatywnie uboga w ten składnik i trudno mówić, że możemy w ten sposób zapewnić odpowiednie dawkowanie witaminy D. Na szczęście odpowiednią suplementacją jesteśmy w stanie podnieść poziom witaminy do prawidłowego. A naprawdę warto.

Witamina D, właściwości

Prawidłowy poziom witaminy D w organizmie to przede wszystkim silny układ kostny i mięśniowy. Prawidłowe dawkowanie witaminy D wspiera gospodarkę wapniowo-fosforową, które jest nieodzowna jeśli chodzi o cały aparat ruchu. Sprawdza się zarówno w profilaktyce krzywicy u niemowląt jak i osteoporozy u osób dojrzałych. Dotyczy to szczególnie kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Ale nie tylko kobiet. Prawidłowy poziom witaminy słońca, który można uzyskać przez odpowiednie dawkowanie witaminy D jest także niezmiernie ważny dla mężczyzn w okresie andropauzy kiedy znacznie wrasta ryzyko nowotworu prostaty. Poza tym ostatnim, także w przypadku raka jelita grubego witamina D sprawdza się zarówno w profilaktyce jak i jest nieodzowna w leczeniu. Prawidłowy poziom witaminy D wspiera układ naczyniowo-sercowy, przeciwdziała nadciśnieniu, miażdżycy a co za tym idzie także chroni przed zawałami serca i udarami. Wpływa również na układ nerwowy, przeciwdziała depresji, otępieniu, sprawdza się w profilaktyce choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego. Wspiera odchudzanie przez wpływ na poziom hormonów.

Ile witaminy i skąd ją czerpać?

Dawkowanie witaminy D waha się od 800 do 4000 j.m. Dla dorosłej, zdrowej osoby zaleca się dawkę 800-2000 jednostek. Większe dawki powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz osoby z nadwagą bądź otyłością. Dorośli, jeśli w okresie letnim dużo przebywają na słońcu mogą ograniczyć suplementację witaminą D do miesięcy jesienno – wczesnowiosennych, czyli od października do kwietnia. Jednak już w przypadku osób po 65 roku życia zaleca się całoroczną suplementację.

Sprawdź również http://www.naturalnawitaminazycia.pl/dawkowanie-suplementacja-witaminy-d

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz