Skąd się bierze w ciele człowieka witamina D?

Witamina D nie do końca zasługuje na miano witaminy. Nazwa ta początkowo oznaczała egzogeniczne substancje o charakterze regulatorów procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Witamina D jak najbardziej spełnia drugi z postawionych powyżej warunków, ale nie jest to substancja, która byłaby w pełni egzogeniczna, czyli pochodzenia zewnętrznego w stosunku do organizmu ludzkiego. Innymi słowy, witaminy to substancje, które teoretycznie powinniśmy dostarczać organizmowi z zewnątrz, jak na przykład witaminy C lub A, a w tym wypadku tak nie jest. Przynajmniej nie w pełni.

Produkcja witamin

Spora część witaminy D produkowana jest bezpośrednio w naszym ciele. Jest ona wytrącana z cholesterolu, który wyściela wnętrza naszych naczyń krwionośnych, w tym także naczyń włosowatych. Te ostatnie są wspominane, ponieważ to właśnie w nich, bezpośrednio przy skórze, produkowana jest ta witamina. Do procesu jej produkcji wymagane jest bowiem promieniowanie ultrafioletowe stanowiące jedną z niewidzialnych części znanego nam promieniowania słonecznego. Światło pada na skórę, dociera do naczyń włosowatych bezpośrednio pod nią i powoduje powstanie witaminy.

Witamina D rozpuszczana w tłuszczach

W ten sposób dostarczamy różnej ilości witaminy D  do organizmu, raz większej, a raz mniejszej. Czasami sam ten proces wystarcza, a czasami jest niemal całkowicie zablokowany ze względu na braki światła i wtedy trzeba uzupełnić witaminę pokarmem. W pokarmie występuje jako witamina D2 i D3, z czego pierwsza znajduje się w produktach roślinnych, a druga w produktach pochodzenia zwierzęcego. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że witamina D jest bardzo nietypową substancja w organizmie człowieka, ponieważ nie jest ona rozpuszczalna w wodzie i zachowuje się w niej jak olej. Musi być rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego przyjmowanie z pokarmem witaminy D, jako suplementu lub po prostu z jedzeniem, wymaga obecności jakiegoś wspomagającego tłuszczu. Bez niego poziom wchłaniania witaminy przez jelita będzie minimalny i pojawią się objawy niedoboru witaminy D w organizmie.

 

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz