Dla kogo licówki?

Dla kogo licówki? Licówki naprawiają zęby po urazie. Zęby po urazach z niedużym uszkodzeniem korony klinicznej możliwe są do leczenia tj. odbudowywać licówkami. Nie mniej jednak nie należy ich zakładać na bardzo silnie przebarwione, pojedyncze zęby.

Okazuje się, że wtedy można uzyskać zupełnie odwrotny efekt. Ponadto nieleczone para funkcje będą jedynie powodowały pękanie licówek. Zniszczenia korony klinicznej zęba np. duża ilość wypełnień w zębie jest przeciwwskazaniem do osadzenia na nim licówki. Taki zabieg wykonywany jest praktycznie bez żadnego ryzyka. Warto jest również pamiętać o tym, że preparacja zębów pod licówki jest zazwyczaj niewielka, dużo bardziej oszczędna niż np. pod korony protetyczne. W związku z tym przy właściwej diagnostyce przedzabiegowej nie jest w stanie wystąpić ryzyko powikłań dla zęba.

Kolor i kształt zębów

Na początku pacjent określa kształt i kolor zębów, jakie chciałby mieć. Wtedy przeprowadza się analizę zwarcia, żeby w ten sposób sprawdzić, czy jest to wykonalne w jego przypadku. Często również lekarz przygotowuje projekt, w którym to zęby zostają rozrysowane, ażeby pacjent mógł zobaczyć wizualizację. Jeżeli już zostanie to wykonane to wtedy przechodzi się do szlifowania zębów, na które następnie, przy tej samej wizycie zakłada się licówki tymczasowe, utrzymujące się około dwóch tygodni. Warto jest pamiętać o tym, że szlifowanie odbywa się zwykle pod znieczuleniem, bo licówki zakłada się na żywe zęby. Z kolei zaś ząb martwy już po leczeniu kanałowym ma znacznie zmniejszoną ilość struktury zębiny, przez co jest dużo słabszy.

Kiedy nie warto nakładać licówki?

Wtedy to odradza się zakładanie licówki porcelanowej, gdyż może nam ona posłużyć w takim wypadku znacznie krócej. Zamiast tego można zastosować koronę. W tym czasie w pracowni protetycznej wykonywane są licówki porcelanowe przy pomocy różnych technologii. Często już na tym etapie wykonywana jest jedna licówka, która jest niezbędna do tego żeby jak najlepiej dobrać kształt i kolor, a efekt był jak najbardziej naturalny. Przygotowanie licówek w pracowni zajmuje zwykle około 5-6 dni roboczych.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz