Jak przywrócić paznokciom piękny wygląd?

Nasze paznokcie bardzo często dalekie są od ideału. Na ich dobrą kondycję składa się wiele elementów. Czego najbardziej potrzebują paznokcie, aby były zdrowe?

 

Tego paznokcie nie lubią

Naszym paznokciom bardzo nie służą detergenty i środki czystości. Dlatego też warto wyrobić w sobie nawyk zakładania do zmywania i porządków rękawic ochronnych. Rękawic ochronnych trzeba też używać do prac w ogrodzie. Paznokcie nie lubią także, gdy skracamy je cążkami, nożyczkami albo metalowym pilniczkiem. Szkodzą im tipsy, żelowe paznokcie, tradycyjny i hybrydowy lakier.

Kuracje, które odżywią paznokcie

Gdy chcemy odżywić paznokcie od zewnątrz powinniśmy szukać na półkach w sklepach kosmetycznych specjalnych odżywek. Mają one bardzo zróżnicowany skład, ale dzięki temu poradzą sobie skutecznie z różnymi problemami. W odżywkach do paznokci są między innymi witaminy z grupy B, wapń, magnez, ceramidy, keratyna. W płytkę paznokciową warto też wcierać specjalny olejek zawierający keratynę albo oliwę z oliwek. Szczególnie dokładnie wcieramy je w macierz paznokcia. Paznokcie możemy też kąpać w olejku rycynowym, oliwie z oliwek i soku z cytryny. Składników tych używamy w proporcjach 1:1:1. Dłonie możemy wykąpać w wodzie,w  której rozpuściliśmy żelatynę albo w kleiku z siemienia lnianego – kleik powinien być lekko ciepły.

Tabletki na paznokcie 

Kruchym, słabym, rozdwajającym się paznokciom przydadzą się także składniki odżywcze, które zawierają suplementy diety. Tabletki lub kapsułki (taką formułę mają suplementy na paznokcie) wybieramy, gdy brakuje nam witamin i minerałów. W składzie suplementów diety znajdują się witaminy A i E, biotyna, wapń. Bardzo często wśród składników jest także cynk, krzem i żelazo. Tabletki albo kapsułki na paznokcie to te same preparaty, które kupujemy na włosy.

Najlepszym źródłem witamin i minerałów jest zdrowa dieta. Jeżeli nie będziemy się dobrze odżywiać, naszym paznokciom nie pomogą najdroższe odżywki i suplementy diety. Pamiętajmy, że nie służy im wysoko przetworzona żywność.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz