Słabe paznokcie: o czym to świadczy?

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Ich ozdobą są piękne, mocne paznokcie. Wiele kobiet chowa jednak swoje dłonie: skórki wokół paznokci są popękane, a płytki rozwarstwione i połamane. Taki wygląd paznokci to nie tylko efekt złej pielęgnacji. Słaba kondycja paznokci świadczy też o tym, że cierpią one na brak składników odżywczych. Ale mogą też być sygnałem problemów ze zdrowiem.

 

Składniki dla dobrej kondycji paznokci

Paznokcie zbudowane są między innymi z keratyny. To białko, którego brak odpowiada za to, że paznokcie są kruche i łamliwe. Dobra kondycja paznokci zależy także od witaminy A, B7, PP, wapnia, cynku, siarki, krzemu i magnezu. Składników tych powinna nam dostarczyć zbilansowana dieta. Nie powinno w niej zabraknąć mleka i jego przetworów, mięsa, roślin strączkowych, kasz, jaj, warzyw, owoców, ryb, olejów roślinnych. Gdy zabraknie w diecie większości z tych składników pojawią się niedobory witamin i minerałów. Można je uzupełnić łykając suplementy diety na paznokcie. Dodatkowo warto kupić także odżywki dostępne w sklepach kosmetycznych, aby dostarczyć paznokciom składników odżywczych także od zewnątrz. W suplementach na paznokcie często wśród składników na jednych z pierwszy miejsc widnieje skrzyp polny i pokrzywa. Zioła te korzystnie wpływają na paznokcie i włosy; picie naparów z nich pomoże przywrócić im dobrą kondycję.

Znak problemów ze zdrowiem

Na efekty stosowania suplementów diety możemy poczekać do 3 miesięcy. W tym czasie kondycja paznokci powinna zdecydowanie się poprawić. Paznokcie powinny być mocne i zdrowe. Gdy jednak nadal rozdwajają się i łamią, to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Słabe płytki paznokciowe mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych (często są to problemy z tarczycą) albo o anemii. Gdy paznokcie nie tylko są kruche, ale także zażółcone, może to być sygnał grzybicy. Grzybica najczęściej atakuje paznokcie stóp. Zaniedbana czyli nieleczona przeniesie się na paznokcie dłoni. Dlatego też po 3 miesiącach samodzielnej kuracji wybierzmy się do lekarza.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz