Składniki odżywcze, których potrzebują paznokcie

Zdrowe i piękne paznokcie chciałaby mieć każda kobieta. Mocnymi i lśniącymi może pochwalić się jednak niewiele kobiet. Przyczyną problemów z paznokciami są błędy w ich pielęgnacji, złe nawyki, ale często także źle ułożona dieta.

W trosce o paznokcie powinnyśmy nauczyć się między innymi sprzątania w ochronnych rękawicach. Nasze dłonie i paznokcie nie lubią kontaktu z wodą i detergentami. Paznokciom nie służą także pewne zabiegi: skracanie ich nożyczkami, nakładanie tipsów, malowanie złej jakości lakierami. Kondycja paznokci w dużej mierze zależy także od tego co jemy. Jadłospis, który jest ubogi w chude mięso, mleko, warzywa i owoce odbija się niekorzystnie na wyglądzie paznokci i włosów.

Na kondycję paznokci bardzo dobrze wpływają domowe kuracje stosowane przez nasze babcie i mamy. Składniki niezbędne do zrobienia tych kuracji znajdziemy we własnej kuchni, najbliższym sklepie spożywczym albo w aptece. Od czasu do czasu zróbmy paznokciom kąpiel w podgrzanej oliwie z dodatkiem 3-4 kropli soku z cytryny. Warto pić także napar z pokrzywy lub skrzypu polnego. Skrzyp polny można wykorzystać także w jeszcze inny sposób; sporą garść tego ziela gotujemy przez 10 minut w szklance wody, odstawiamy do wystudzenia. W chłodnym naparze moczymy przez kilka minut dłonie. Gdy picie herbatek i kąpieli nie poprawi kondycji paznokci to znak, że potrzebują one wsparcia od wewnątrz.

Słaba kondycja paznokci może być skutkiem monotonnej diety, która nie  dostarcza odpowiednich ilości witamin i minerałów. Wtedy są one wykorzystywane w pierwszej kolejności przez ważne narządy, dla paznokci i włosów już ich nie wystarcza. Dlatego trzeba uzupełnić niedobory suplementami diety. W preparatach tych powinien znajdować się między innymi wapń. Niedobór tego pierwiastka sprawia, że paznokcie są kruche i łamliwe. W suplementach diety poprawiających kondycję paznokci powinny być także witaminy A, E i z grupy B. Wiele z nich zawiera także cynk, krzem i żelazo. To składniki, które jednocześnie poprawia kondycję włosów.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz