Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego? To płytka nazębna, która przez brak efektywnego usuwania zmineralizowała się, tworząc  kamień nazębny. Jeżeli chodzi o kamień nazębny to problem, który dotyczy sporego grona osób. w gabinetach stomatologicznych usługa usuwania kamienia nazębnego cieszy się dużą popularnością.

W zasadzie nie ma się czemu dziwić ponieważ jest to jeden z tych wariantów, który w znacznym stopniu wpływa na zadowolenie z własnego uśmiechu. Zanim jednak udamy się do dentysty, aby pozbyć się kamienia warto jest zdawać sobie sprawę z kilku wyjątkowo ważnych faktów. Otóż, płytka nazębna, która zwana jest inaczej płytką bakteryjną lub osadem nazębnym pojawia się zwykle u każdego. Warto jest pamiętać o tym, że bakterie gromadzą się w jamie ustnej przez cały czas.

Co uszkadza kamień nazbębny?

Ponadto rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Kamień uszkadza dziąsła przez co powoduje ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się też do stopniowego rozchwiania zębów, co może skutkować ich całkowitą utratą. Warto jest zdawać sobie sprawę z faktu, że cały proces osadzania się kamienia nazębnego możliwy jest do spowolnienia, a to dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu zębów za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej. Jednak u zdecydowanej większości ludzi, pomimo dbania o higienę jamy ustnej, kamień nazębny i tak powstaje na nowo.

Usuwanie kamienia nazębnego

Wówczas najskuteczniej poradzić sobie z nim podczas wizyty w gabinecie dentysty lub higienistki poprzez posiłkowanie się zabiegiem skalingu. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ręcznych lub mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Musisz pamiętać o tym, że ich działanie opiera się zwykle na wytwarzaniu drgań o wysokiej częstotliwości, które z kolei przenoszone są na powierzchnię zębów przez co powodują pękanie znajdującego się na nich kamienia. Warto jest zdawać sobie sprawę z faktu, że skaling należy wykonywać przynajmniej 1-2 razy do roku. Jednak częstotliwość zabiegu zależy od indywidualnej tendencji do osadzani się kamienia nazębnego i trybu życia.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz