Jak zapobiegać psuciu się zębów?

Jak zapobiegać psuciu się zębów? Odpowiednia higiena jamy ustnej to jedna z tych, kwestii jaka nie może być przez nas bagatelizowana. Bardzo ważne jest zatem zadbanie o to, aby sposób szczotkowania był odpowiedni. Zęby psują się na skutek działania kwasu, który powstaje w jamie ustnej. Warto jest zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieje się to w czasie rozkładania przez bakterie próchnicowe resztek pokarmowych.

Najlepsze warunki do działania bakterii są w nocy podczas snu. Wtedy to znacząco obniżony zostaje przepływ śliny, która zawiera substancje bakteriobójcze i związki minerale. Aby nie dawać pożywki bakteriom, konieczne staje się dokładne oczyszczenie zębów po każdym posiłku, a w szczególności przed snem Używanie wyłącznie szczoteczki często jednak nie jest wystarczające.

Gdzie zalegają resztki jedzenia?

Ponadto resztki pokarmowe, które zalegają najczęściej w szczelinach pomiędzy zębami, w bruzdach i trudno dostępnych zagłębieniach są trudne do usunięcia. Ważne jest by stosując szczoteczkę nie szorować nią zębów po wierzchu z lewa na prawo. Takie działania nie pozwalają dostatecznie oczyścić powierzchni stycznych zębów. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że prowadzą one często do obsuwania się dziąseł i obnażania bardzo wrażliwych szyjek. Odpowiednio myte zęby są czyszczone ruchem wymiatającym poprzez przesuwanie szczoteczki od dziąsła do szczytu zęba. Ponadto samo czyszczenie szczoteczką nie jest w stanie w pełni zagwarantować nam pięknych i zdrowych zębów. Mimo wszystko możemy skarżyć się na brzydki kolor zębów.

Zapalenie dziąseł przez kamień nazębny

W takiej sytuacji jedynie pomoc lekarza stomatologa może okazać się w pełni skuteczna. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że kamień nazębny jest wyjątkowo groźny, bo prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich utraty. Każdy komu zależy na zdrowych zębach powinien raz na pół roku odwiedzić gabinet lekarza stomatologa. Wtedy to konieczne staje się dokonanie przeglądu swoich zębów, oczyszczenie ich z osadów i kamienia.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz