Rodzaje klasycznych wiązanek

Rodzaje klasycznych wiązanek

Najbardziej popularnym rodzajem kompozycji z żywych kwiatów ciętych jest wiązanka. Wiązanki można układać z kwiatów jednego gatunku, można też użyć wielu gatunków. Do wiązanek dodawana jest także zieleń dekoracyjna. Jakie są rodzaje klasycznych wiązanek, które powinien znać każdy właściciel kwiaciarni?

Wiązanki dzielą się na luźne i zwarte. Ten podział został dokonany w oparciu o sposób ich wiązania.

Wiązanki luźne dzielą się na:
– francuskie;
– wiedeńskie;
– angielskie.

Wiązanki francuskie

Mają półkolistą formę. Z jednej strony wiązanki zwisa girlanda, którą układa się z małych i drobnych kwiatków. Do klasycznej wiązanki francuskiej najczęściej używa się:
– frezji;
– konwalii;
– hiacyntów.
W chwili obecnej wiązanki te układa się raczej z kwiatów dużych, a z małych powstaje jedynie girlanda.

Wiązanki wiedeńskie

Wiązanki w tym stylu układa się w taki sposób, aby przypominały one trójkąt prostokątny. Kompozycja składa się z kwiatów ciętych, które wychodzą z dwóch ramion trójkąta i dużych liści, które układa się naprzeciwko kwiatów.

Wiązanki angielskie

Są regularne, przypominają trójkąt równoramienny. Wiązanki w klasycznym stylu angielskim układa się wykorzystując kwiaty, które mają sztywne i długie łodygi. Bardzo często wiązanki te układa się z róż. Dodaje się do nich zieleń dekoracyjną.

Charakterystyczną cechą wiązanek luźnych jest niewielki ciężar. Nie mogą one być ciężkie, gdyż trzyma się je w ręce. Przykładem wiązanek luźnych są różne typy bukietów ślubnych. Wiązanki te mają jeszcze jedną cechę charakterystyczną: z jednej strony są płaskie.

Wiązanki zwarte

One także mają jedną stronę płaską. Strona ta najczęściej wykonywana jest z podkładu wykonanego z pędów drzew iglastych. Wśród tych wiązanek wyróżnia się:
– wiązanki z poduszką;
– wiązanki z rączką.
Wiązanki zwarte wykonuje się głównie na oficjalne uroczystości oraz na uroczystości pogrzebowe. Ich cechą charakterystyczną jest dość duży ciężar. Kwiaty, które zostaną wykorzystane do ułożenia wiązanki zwartej muszą być ułożone bardzo ściśle.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz