Kosmetyki organiczne – czyli jakie?

Proekologiczne podejście do życia jest prezentowane przez coraz większą liczbę osób. Jesteśmy świadomymi konsumentami i nie boimy się podejmować trudu znalezienia w sklepach produktów, które są zrobione wyłącznie ze składników pochodzenia organicznego. Dużą popularnością cieszą się m.in. kosmetyki organiczne. Czym one są i co znajdziemy w ich składzie?

Kosmetyki organiczne - czyli jakie?

Bez konserwantów

Z idei organicznych produktów wynika, że nie powinniśmy w nich znaleźć konserwantów. Kosmetyki organiczne nie mogą zawierać parabenów, czy pochodnych kwasu benzoesowego. To konserwanty zdecydowanie przedłużające termin przydatności do użycia danego produktu. Parabeny bardzo często są alergenami i powodują poważne uczulenia. Według naukowców mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia u konsumenta poważnych chorób, z nowotworami na czele.

Bez SLS i SLES

W składzie kosmetyków organicznych nie mogą się znaleźć groźne SLS-y i SLES-y, czyli pochodne siarczanu sodu oraz ropy naftowej. Powodują nadmierne wysuszanie skóry, uczulenia, świąd i wysypkę. Oba składniki mogą mieć działanie rakotwórcze.

Bez genetycznych modyfikacji

Podstawą kosmetyków organicznych są naturalne wyciągi, ekstrakty z roślin i owoców. Wykluczone, aby zawierały składniki pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego, które wywodzą się z genetycznie modyfikowanych upraw.

Naturalne składniki, które zawierają kosmetyki organiczne, to między innymi aloes, lawenda, eukaliptus, owoce cytrusowe, wodorosty, otręby i płatki owsiane i miód. Powodują one, że kosmetyki pięknie, naturalnie pachną, są nieszkodliwe dla zdrowia i bez ryzyka mogą z nich korzystać osoby ze skłonnością do reakcji alergicznych oraz alergicy. Organiczne kosmetyki produkowane są w taki sposób, aby pozostawały całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Przy ich produkcji dopuszczalne jest wykorzystanie tylko niektórych metod wytwarzania, jak filtracja, suszenie, mielenie, destylacja z użyciem pary wodnej czy ekstrakcja.

Produkty certyfikowane

Jeśli mamy wątpliwości, czy kupowane przez nas kosmetyki organiczne rzeczywiście spełniają wszystkie powyższe założenia, sprawdźmy, czy mają one certyfikaty. Na przykład kosmetyki organiczne są certyfikowane przez angielską organizację Soil Association.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz