Rodzaje licówek

Rodzaje licówekNa ten moment w gabinetach stomatologicznych zwykło się zakładać na zęby kilka rodzajów licówek. Wśród tych najpopularniejszych są licówki akrylowe, które jedynie tymczasowo są w stanie zabezpieczyć ząb przed założeniem licówki właściwej. Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że składnikami masy akrylowej jest zwykle akryl, który utwardzalny zostaje przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem.

Ponadto licówki wykonane z akrylu są nietrwałe, a są grubsze i cięższe od pozostałych rodzajów licówek. Dodatkowo są mało estetyczne, a co za tym idzie – znaczne tańsze. licówki kompozytowe stworzone są z kilku materiałów o różnych właściwościach. Zwykle jeden z materiałów ma właściwości wiążące, które są w stanie zagwarantować znacznie lepszą wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu. Natomiast za sprawą drugiego materiału licówka jest w pełni odporna na wszelkie urazy mechaniczne.

Brak sztucznego efektu

Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że licówka kompozytowa jest w pełni jednolita w kolorze, co sprawia, że wygląda mało sztucznie. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że samo tworzywo z jakiego zostało ono wykonana bardzo często ulega przebarwieniom. Miejmy również na uwadze fakt, że licówki ceramiczne które są konieczne do ich wykonania zwykle wykorzystuje się za sprawą ceramiki skaleniowej, dzięki którym uzyskujemy optycznie naturalny wygląd zęba. Głównymi składnikami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki, które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu.

Najpopularniejszy rodzaj licówek

Licówki ceramiczne, które są coraz częściej stosowane są znacznie trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe. Z kolei jeżeli chodzi o licówki wykonane z porcelany to są najpopularniejszym rodzajem licówek. Zwykle charakteryzuje je duża elastyczność i trwałość, a podczas zabiegu łączą się z zębem i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. To wszystko staje się możliwe za sprawą masy porcelanowej, na którą składa się: masa akrylowa, masa ceramiczna oraz inne materiały złożone. Ponadto licówki porcelanowe możliwe są do zamocowania na wszystkich zębach, ale przede wszystkim zakłada się je w na tych , które są najbardziej widoczne podczas mówienia.

Podobne wpisy:

Be the first to reply

Dodaj komentarz